BHP
Szkolenie wstępne BHP
musi odbyć każda nowo zatrudniona osoba przed dopuszczeniem do wykonywania pracy.
Szkolenie wstępne składa się z dwóch etapów:
- szkolenie wstępne ogólne – instruktaż ogólny,
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy – instruktaż stanowiskowy.
Szkolenie okresowe BHP
Szkolenie jest przeprowadzane w celu zaktualizowania i ugruntowania wiedzy oraz umiejętności w zakresie bhp. Szkolenie okresowe jest kierowane do :
- osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami: kierownicy, mistrzowie, brygadziści → nie rzadziej niż raz na 5 lat.
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych → nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których występują szczególnie niebezpieczne zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników ( np. praca na wysokości ), nie rzadziej niż raz w roku.
- pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji → nie rzadziej niż raz na 5 lat.
- pracownicy służby bhp i inne osoby wykonujące zadania tej służby
- pracownicy administracyjno-biurowi → nie rzadziej niż raz na 6 lat.
WAŻNE:
Pierwsze szkolenie okresowe pracownik odbywa w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od przeprowadzenia szkolenia wstępnego.
Wyjątkiem są szkolenia okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami, te przeprowadza się do 6 miesięcy od momentu szkolenia wstępnego.
Ocena ryzyka zawodowego
Kodeks pracy nakazuje oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne mające na celu jego zmniejszenie, a także informowanie o tym pracowników.
Pracodawca ma obowiązek posiadania dokumentacji oceny ryzyka zawodowego. Każdy nowo zatrudniony pracownik zapoznaje się z w/w oceną ryzyka i potwierdza to , że został poinformowany o zagrożeniach występujących na jego stanowisku pracy.
Koszt sporządzenia oceny ryzyka zawodowego ustalany jest indywidualnie i zależny od specyfikacji stanowiska pracy oraz branży.